OLUŞTUR

Uygulamalarınızı Google Play ve App Store’da yayınlamak için bilmeniz gerekenler

elma deposu
Bir uygulamayı App Store’da dağıtmak için bir Apple Developer hesabına abone olmanız gerekir. Apple Geliştirici Programı yıllık ücreti 99 USD’dir.

Zaten bir Apple Developer hesabınız yoksa, buradan hesabınıza abone olabilirsiniz:  https://developer.apple.com/programs/enroll//

İçinde kaydınızı tamamladıktan sonra , Apple Geliştirici Programı , sen oturum açabilirsiniz iTunes Connect’te ile Apple kimliğiyle Kaydolmaya kullandı. ITunes Connect, App Store uygulamalarınızı yönettiğiniz yerdir, satış raporlarınızı görebilir, iTunes Connect kullanıcılarınızı ve testçilerinizi ve diğerlerini yönetebilirsiniz.

İşlemin tamamı hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki bağlantıyı kullanın:  https://itunespartner.apple.com/tr/apps/overviewGoogle Oyun

Bir uygulamayı Google Play Store’da dağıtmak için bir Google Play Geliştirici hesabına abone olmanız gerekir. 25 USD’lik bir defalık kayıt ücreti var.

Zaten hesabınız yoksa, hesabınızı buradan abone olabilirsiniz: https://developer.android.com/distribute/googleplay/start.html

Yayınlama süreci:
Mobiluygulamanı kullanarak uygulama oluşturdujtab sonra, bir IOS uygulaması için yayınlama süreci nedir?

Manüel yöntem

Minimum teknik bilgiye sahipsiniz ve uygulamanızı manuel olarak kendiniz yayınlamak istiyorsunuz. Bu durumda, aşağıdaki adımları izleyin:

1. Öncelikle Sibirya’da uygulamanızın kaynak kodunu oluşturmanız gerekir.
Backoffice’inize bağlanın, listenin sağındaki düğmeyi tıklayarak Yönet> Uygulamalar bölümünden ilgili uygulamayı seçin. “Mobil Kaynak Kodları ve Yapılar” adlı bölümde “Kaynaklar oluştur” u tıklayın. İsteğiniz kuyruğa girer ve oluşturulacak, ardından üretilen kaynaklar kodunu indirmek için bir bağlantı görünüyor.

2. Ardından, uygulamanızın oluşturulması amacıyla ilgili kaynak kodunu kendiniz derlemek için Xcode adlı bir Apple yazılımını kullanmanız gerekir. Elbette, Xcode’ı kullanabilmek için bir Mac’e sahip olmanız gerekir.

Xcode_iconBu yazılımı buradan indirebilirsiniz: https://developer.apple.com/xcode/

  1. Uygulamanızı oluşturmak amacıyla Xcode’u nasıl kullanacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen bu makaleyi okuyun: http://yardim.mobiluygulaman.com/bir-ios-uygulamasi-derleme-ve-bir-pem-sertifika-olusturma

2.Aslında bunu bir Mac bilgisayarı olmadan yapabilirsiniz, ancak Mac OS’u kurmak için bilgisayarınızı taklit etmeniz ve ardından Mac OS’ta Xcode’ı kurmanız gerekir. İşte bu konuda bir makale: https://mobiluygulaman.com/windows-10-8-veya-8-1-ve-7de-xcode-nasil-kurulur-detayli-anlatim

3. Uygulama sayfanızı ekran görüntüleri, açıklamanızla tamamlamak için iTunes Connect hesabınıza bağlanın. Ardından “İnceleme için gönder” i tıklayın. Daha fazla bilgiyi aşağıdaki dokümantasyonda bulabilirsiniz: http://yardim.mobiluygulaman.com/mobil-uygulamayi-app-storeda-yayinlama-islemleri

 

Mobiluygulaman ile bir Android uygulaması için yayınlama süreci nedir?

Google Oyun

Bir uygulamayı Google Play Store’da dağıtmak için iki seçenek vardır:

MANUEL YÖNTEM

Minimum teknik bilgiye sahipsiniz ve başvurunuzu kendiniz manuel olarak yayınlamak istiyorsunuz. Bu durumda, aşağıdaki adımları izleyin:

1. hesabınıza Girin: Yayın sekmesinden Android kaynak kodunu oluşturun ve oluşan kaynak kodu bilgisayarınıza indirin

 

logo_android_studio_512dp

Ardından inen kaynek dosyayı Android Studio programı ile açmanız gerekiyor. Android Studio ile APK’nızı oluşturmak için, bu makalenin talimatlarını uygulayın:  http://yardim.mobiluygulaman.com/android-studio-ile-manuel-apk-olusturma-islemleri.  APK’nızı oluşturduktan sonra doğrudan 3. adıma gidin.

Ayrıca, Play Store’da yayınlanması amacıyla bu makalenin adımlarını takip edebilirsiniz: http://yardim.mobiluygulaman.com/google-playde-uygulama-nasil-yayinlanir-iste-adim-adim

Mağazada halihazırda bulunan bir uygulamayı güncellemek istiyorum. Uygulamanın tekrar yayınlanması gerekiyor mu?

“Bir uygulamanın güncellenmesi” hakkında konuştuğumuzda iki farklı şey olduğuna dikkat edin:

1 – Uygulamanın içeriğini güncellemek

Bu durumda, çoğu zaman mağazanızda uygulamanızı güncellemeniz gerekmediğinden tekrar APK oluşturmanız veya İPA oluşturmanız gerekmez. Değişiklikleri görmek için içeriği değiştirmeniz veya yeni özellik eklemeniz, renkleri değiştirmeniz ve telefonunuzdaki uygulamanızı yeniden başlatmanız yeterlidir. Bunu anında zaten uygulamada fark edeceksiniz.

2- Uygulamada köklü değişiklik yapmak

Bu durumda; açılış resmi ​​görüntüleri, uygulama simgesi, bildirim simgesi, uygulamanın kimlik adı veya uygulama adı gibi uygulamaya özgü diğer şeyleri değiştirirseniz uygulamanızın yeni bir sürümünü oluşturmanız ve mağazada yeniden yayınlamanız gerekecektir. Bu durumda, uygulamanızı yeniden oluşturmadan önce sürüm numarasını artırmanız gerektiğini unutmayın.

Mağazada halihazırda bulunan bir uygulamayı güncellemek istiyorum. İlgili mağazada ne yapmam gerekiyor?

Bir mağazada uygulamanızı güncellemek istediğinizde, uygulamanızı yayınlamadan önce ilgili mağazada yapmanız gereken bazı işlemler vardır.

Yeniden oluşturmadan önce sürüm numarasını nasıl ayarlayabilirim?

Bir uygulama, bir sürüm numarası ile yayınlanmalıdır. Ve uygulamanızın bir güncellemesini yayınlamak isterseniz, uygulamanızı derlemeden önce daha yüksek bir sürüm numarası değiştirmeniz gerekir.

Bu değerleri değiştirmek için aşağıdaki adımları izleyin:

1. Uygulamanızın yönetim paneline girin

2. Ardından “Yayın” sekmesine tıklayın

3. Listenin başında ki Bundle ID ve Paket adı bölümünde, IOS ve Android için sürüm numarasını girebilirsiniz. Bundle ID iOS için, Paket adı ise Android içindir. İkisi de aynı olabilir.

Uygulamanız zaten yayınlanmışsa, yeni bir sürüm numarası eklemeniz ve yeni bir sürüm numarası göndermeniz gerekir.
Bir uygulama oluştururken iki sayı vardır:
– sürüm numarası
– ve yapı numarası

Çünkü aynı sürüm için birçok yapı gönderebilirsiniz. Uygulamanızın bir güncelleştirmesini yayınlamak isterseniz, uygulamanızı oluşturmadan önce daha yüksek bir sürüm numarası değiştirmeniz gerekir.

Otomatik yayınlama sisteminde yapı numarasının yönetilmediğini ve aynı sürüm için birkaç yapı yerine yeni bir sürüm göndermeniz gerektiğini unutmayın.

Uygulamam zaten mağazada yayınlandı, bu nedenle sıfırdan yeniden inşa edip yeni bir sürümle aynı adla yayınlayabilir miyim?

Mevcut bir uygulamayı güncelleyebilirsiniz.

Bu durum sadece Android sürümü için geçerlidir.

Bir Android uygulaması yayınladığınızda, ilişkili bir şifreye sahip olan anahtar deposu sertifikası adı verilen bir sertifika oluşturursunuz.

Bu uygulamayı kendiniz yayınladıysanız hem sertifika dosyasına hem de şifrenize sahip olmanız gerekir (Mobiluygulamanın otomatik APK oluşturma hizmetini kullandıysanız ve manuel olarak Android Studio ile APK oluşturursanızda bu yine bu geçerlidir).

Bu iki öğe, sertifika dosyası ve sertifika şifreniz yoksa) uygulamanızın Android sürümünü güncelleyemez, ancak yalnızca yeni bir uygulama olarak yayınlayamazsınız.

IOS için sorun yoktur, mevcut bir uygulamanın güncellemesini yayınlamak için önceki öğelere ihtiyacınız yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir