Google play indirme başına ücret ve App Store ücreti 2021

Google play indirme başına ücret ve App Store ücreti 2020

Google play indirme başına ücret nedir merak ediyorsanız kısaca açıklamaya çalışalım.

Google play’den ödeme alabilmek için Google’ın ADMOB servisini kullanmanız gerekir. ADMOB: size verilen banner, geçiş, yerel diye tanımlanan reklamların mobil uygulamalarınızda, mobil oyunlarınızda yayınlayarak para kazanabileceğiniz bir Google servisidir. ADMOB’a kayıt olmak ücretsizdir.

ADMOB’dan paranızı alabilmeniz için Google ADSENSE hesabını da açmanız, oraya paranızı çekeceğiniz banka hesabını eklemeniz gereklidir. Adsense’ye kayıt olmak da ücretsizdir. Ödemeyi alabilmek için Google Adsense siteye eklediğiniz adrese bir PİN kodu göndermektedir.

Bu pin kodunu Adsense’ye girdikten sonra ödemelerinizi alabiliyorsunuz. Pin kodu adresinize gelmezse 3 kere istiyorsunuz. Hiçbirinde gelmezse Google’a mail atarak onlara kimliğinizi yada faturanız gibi resmi belgeleri gönderiyorsunuz.

Böylece Adsense hesbaınız geçte olsa onaylanıyor ve ödemeniz Türkiye’de ki banka hesabınıza yatmaya başlıyor. Ödemeler her ayın 23. günü talimat ile banka hesabınıza gönderiliyor. Eğer haftasonu, bayram gibi günlere denk gelirse bankanın yoğunluğuna göre 24/25. günlerde hesabınıza paranız yatmış oluyor.

Google play indirme başına ücret ve App Store para kazanma 2021

Google play indirme başına ücret nedir diye merak eden biri aslında uygulamalardan, oyunlardan nasıl para kazanılacağını merak ediyor demektir. Mobil uygulamanızdan genellikle 3 şekilde para kazanabilirsiniz.

1- Reklamları kullanıcılara göstererek

2- Reklamları kullanıcılarınıza tıklatarak

3- Uygulama içi satış yaparak

Yani sanıldığının aksine; Google play ve Apple App Store’da indirme başına bir ücret ödenmez. İndirme başına para kazanılmaz.

1- Reklamları kullanıcılara göstererek para kazanma

Reklamları kullanıcılarınız gördüklerinde bin gösterim başına bir ücret alırsınız. Örneğin: 1000 kez gösterilen bir reklamdan 1 TL, 5 TL arasında bir ücret kazanabilirsiniz. Bu uygulamanın yada oyunun türüne, özelliklerine, reklamın konumuna ve uygulamanızı/oyununuzu kullanan kişinin ülkesine bağlıdır.

2- Reklamları kullanıcılarınıza tıklatarak para kazanma

Uygulamanıza yada oyunlarınıza eklediğiniz alttaki uzun dikdörtgen şeklindeki reklama banner reklam denir. Bu banner reklama kullanıcılarınız tıklarsa; Örneğin Türkiye’de yaşan TÜRK biri reklamınıza tıklarsa; genellikle tıklama başı 1 kuruş/1 TL arasında bir rakam kazanırsınız. Yine bu değer ülkeye göre çok fazla değişir. Türk biri tıklarsa 10 kuruş kazanırsınız ABD’de yaşan ABD’li biri tıklarsa 1 TL İLE 20 TL arasında bile kazanabilirsiniz.

Aynı şekilde ekranı tamamen kaplayan reklama geçiş reklamı denir ve köşesindeki GEÇ yada Çarpı (X) işaretine basarak geçilen reklamlardır. Kazanılan ücret üstteki banner reklam örneği ile aynıdır.

3- Uygulama içi satış yaparak para kazanma

Uygulamanızda reklam gösterme ve tıklama başı ücret kazanma dışında uygulamanızda yada oyununuzda uygulama içi satış yaparak para kazanabilirsiniz. Uygulama yada oyunda Reklamları Kaldır seçeneği koyarsanız insanların reklamsız uygulama kullanmasını sağlarsınız. Karşılığında da sizin belirleyeceğiz bir ücreti kullanıcı öder. Bu ücret size bağlıdır. 1 TL’de olabilir 100 TL’de. Ancak genellikle 0,50 kuruş ile 10 TL arası değişir. Bu size kalmış bir ücretlendirmedir.

Mobil uygulamanızdan yada mobil oyundan para kazanabilmeniz için genel olarak hatlar bu şekildedir. Bunun dışında uygulama içinde web sitesini açarak mobil sitenizde ki Adsense reklamlarınızdan da para kazanabilirsiniz ancak bu Google politikaları gereği yasaktır. Tespit edildiğinde mobil uygulamanız yada oyununuz askıya alınabilir, tamamen mağazadan kaldırılabilir ve hatta geliştirici hesabınız kapatılabilir.

6 Comments

  1. Merhaba bir sorum vardı tahmini 10.000 indirmeden ne kadar kazanırım ve bu indirimlerin hepsi aktif kullanıcı olursa ne kadar kazanırım

  2. Mert bey bence bu hayale çabuk kaptırmayın çünkü 10 K indirim gerçekten zor bir indirimdir. Hele de reklam vermeden yaparsanız imkansıza yakındır. Ben her gün yaklaşık 50 tl reklam veriyorum ve bir ayda 5 k ya anca ulaştım. Bunu da belirtmek isterim. Kişilerin bilinçsiz ve gereksiz yönlendirmeleriyle hayal kırıklığına kapılmayın, ama tabi ki azminizden de vazgeçmeyin. Para vermeyecekseniz para alamazsınız. Fakat şuan 5 k kullanıcım var ve aktif kullanıcı sayısı 100 kişi kadar. Gelirde yaklaşık aylık 20 tl. Saygılarımla;

  3. sadece bir uygulama yapıp ondan para kazanmak istiyorsanız bunun tek yolu uygulama içi satıştır. uygulama içi satış yapmadan yayınladığınız uygulama sadece hevesinizi giderir ya da ufak bir reklam yapmış olursunuz. paylaşım için teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir