Bayilik nedir, nasıl yapılır? (White Label)

White label olarak adlandırılan bayilik sistemi ile kendi siteniz ve kendi logonuz ile kendi müşterilerinizi edinirsiniz, müşterileriniz Mobiluygulaman logosunu görmez ve mobiluygulaman.com adresine girmez. Sizin satın aldığınız bir alan adına giriş yaparlar ve kendi markanızı oluşturmuş olursunuz.

1.ADIM: Kendi alan adınız olmalı. Eğer alanadınız yoksa ortalama yıllık ödemesi 75 TL civarında olan .com uzantılı bir alan adı (domain) satın alabilirsiniz.

2.ADIM: Satın aldığınız alandınızı sitemize yönlendirmelisiniz. Sitenizin yönetim paneline giriş yapın. Bu genelde CPANEL yada PLESK olur. Site yönetim alanına girdikten sonra DNS ayarlarını bulmalısınız. Burada yeni bir DNS kaydı ekleyeceksiniz. Bu PLESK paneller için şu şekilde görünür. Kayıt tipini: CNAME, Alan adı kısmını boş bırakın, yada alt alan adında siteyi çalıştıracaksınız “app, uygulama” gibi şeyler yazabilirsiniz. Kural adına: app.mobiluygulaman.com yazın ve tamam diyerek kaydedin

3.ADIM: Yine yönetim ayarlarından IP Ayarlarına girin ve sunucunun varsayılan tesis alanına sitenizin adını seçin. Yani varsayılan ip adresinde siteniz olmalı.

4.ADIM: Şimdi bizim sitemize yani app.mobiluygulaman.com’a giriş yapın. Sağ üstteki Profil menüsü altından Bayilik Sistemi’ne tıklayın. Sağda ki Kapalı yazan yeri Açık duruma getirin. Özel alan adı kısmına kendi sitenizin adını yazın. Örneğin: sitenizinadı.com yada alt aladına kurduysanız app.sitenizinadı.com. Daha sonra Paket adı (Android) ve iOSBundle ID yazan yere herhangi bir uygulamanızın paket kimliği bilgilerini yazın. Bu bilgiler: Uygulama geliştirme menüsünde Yayınla sekmesi altında ki bilgilerdir. Tamam deyip kaydedin. Sorunsuz bir şekilde kayıt olacak ve kendi alanadınız da app.mobiluygulaman.com giriş sayfası görünecektir.

5.ADIM: Sitenizin tasarımını değiştirmek için app.mobiluygulaman.com’a giriş yapın. Sağ üstteki Profil menüsü altından Bayilik Sistemi’ne tıklayın. Sağ üstte ki Özelleştir butonuna tıklayın. Burada yaptığınız tüm değişiklikler, kendi alanadınızda otomatik olarak kaydedilecektir. Bu bizim sitemizde herhangi bir değişiklik oluşturmaz.

Artık kendi logonuz ve alanadınızda müşteri edinmeye başlayabilirsiniz.

6.ADIM: Son olarak app.mobiluygulaman.com’a giriş yapın. Sağ üstteki Profil menüsü altından Müşteriler’e tıklayın. Burada EKLE yazan yere tıklayıp kendi müşterilerinizi oluşturabilirsiniz. Müşterilerinizi sizin manuel oluşturmanız gerekiyor. Kullanıcı bilgilerini yazarken müşterinizin Hesap Türünü: Uygulama Sahibi kullanıcı olarak seçmeyi unutmayın.

Müşteri bilgilerinizi bu alandan gireceksiniz ve müşterinize ileteceksiniz. Müşteriniz de sizin alan adınızı kullanarak, verdiğiniz kullanıcı bilgileri ile sitenize giriş yapabilir ve kendi uygulamalarını oluşturabilir.

Aklınıza takılan bir yer olursa bize sormaktan çekinmeyin 😉

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top